İMAR VE ŞEHİRCİLİK

Sosyal Konut

Hemşerilerimizle yaptığımız görüşmelerde bizden en fazla talep edilen konuların başında yeni Sosyal Konut geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerde TOKİ işbirliği ile şehrimize yeni bir Sosyal Konut kazandırmak için çalışmalara başladık.

Yapacağımız sosyal konutların bir kısmını sanayide çalışan kardeşlerimiz için yapacağız. Beyhekim hastanemiz civarında yapılacak konutlar ve sosyal donatılar ile dar gelirli hemşerilerimizin konut edinmelerini kolaylaştıracağız. Proje kapsamında 920 daire yapmayı hedefliyoruz.

Bu projenin hayata geçmesinde büyük gayreti olan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a teşekkür ediyorum.

Kentsel Dönüşüm Stratejik Planı

Şehrimizde Kentsel dönüşümün elzem olduğu bölgelerde geniş katılımlı ve uzun süre imar planlarını rahatlatacak bir Kentsel Dönüşüm Stratejik Planını hayata geçireceğiz. İlçe belediyelerimizle birlikte oturup üstünde çalışacağız ve şehrimizin uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak bir plan oluşturacağız. Bu konunun tarafı olan meslek odalarımız, mahalle muhtarlarımız ve hemşerilerimizle birlikte karar vereceğiz. Öncelikli mahallelerimizi belirleyerek kısa süre içinde çalışmaya başlayacağız.

Mevlana Çarşısı ve Mevlana Meydanı Düzenleme Çalışması

Konya’mızda uzun süredir konuşulan bir ihtiyacı karşılamak için kolları sıvadık. Mevlana Müzesi ve Bedesten arasında kalan ve görüntü itibariyle şehrimize yakışmayan Mevlana Çarşısı, Altın Çarşı ve çevresini yıkacağız ve yerine daha kullanışlı bir çarşı ile meydan oluşturacağız. Bölge esnaflarımızla görüşmeler yaptık ve bu konuda ortak hareket ediyoruz.

İslam Turizm Başkenti ünvanına sahip kadim şehrimizin tarihi kent merkezindeki, köklü esnafların bulunduğu 24.540.62 metrekare alan üzerinde yapacağımız dönüşüm sonucunda restoranlar, kafeler ticari alanlar, ofislerle şehrimize farklı bir meydan ve çarşı kazandıracağız. Bu düzenleme ile ;

  • Kapı Cami - Aziziye – Sultan Selim tarihi aksının ortaya çıkarılması
  • Yatay mimari
  • Kültürel, sosyal ve ekonomik değerlerimizi artıran proje
  • Bölge esnafımızın gelirini arttırılması hedeflenmektedir.

Cephanelik
Dönüşüm projesi

Şehrimizin Kuzey Batısında yer alan ve Cephanelik olarak bilinen alanda yeni bir şehir kuruyoruz. 3.521.000 metrekare alanda yeni bir yerleşim yeri inşa edeceğiz. Yatay mimarinin, şehirciliğin ve sosyal donatıların en güzel örneklerinin yer alacağı proje kapsamında 4.789 daire yapılacak. Ferah yeşil alanlar, yürüyüş alanları, bisiklet yolları, sosyal donatılar, sağlık tesisi, ticari alanlar ve camilerin yer alacağı proje bu alanda bir ilk olacak.

Cephanelik Dönüşüm Projemiz sadece şehrimizde değil Türkiye’de en çok konuşulacak projeler arasında yer alacak.

Arsa Stoğu ve Kamulaştırma

Yerel yönetimlerin en önemli görevleri arasında kaynak üretmek gelir. Kaynak üretmeden hizmet etmek mümkün değildir. Belediyemizin arsa stoğunu artırmak için yaptığımız çalışmalar kısa sürede meyvesini verdi. 10 ayda arsa stoğumuzu 13 Milyon 790 bin metre kare artırdık.

Yerel idarede gözle görülmeyen ama maliyet olarak yekûn tutan en önemli başlıklardan birisi kamulaştırma gideridir. Kamu hizmetinin yerine getirilmesi için gereklilik haline gelen kamulaştırma çalışmaları ile ilgili bir plan hazırlayacağız. Kamulaştırmada önceliğimiz hemşerilerimizle ilk etapta anlaşarak bu hizmetleri yürütmek olacaktır.

İmar ve Şehircilik Projelerini Sosyal Medyada Paylaş:

Yeni Konya Vizyonu