İNOVASYON, BİLİM-TEKNOLOJİ

Konya Teknoloji Vadisi

Günümüz teknolojisini yakından takip etmek ve çocuklarımızı elektronik sistemlerle tanıştırıp beyin ve el becerilerini geliştirmek için yeni bir merkez hazırlıyoruz. Çocuklarımız bilgi teknolojilerini öğrenecek ve bilgi sistemlerinin çalışma prensipleri üzerine çalışacak. Bu merkezde bilgiye ve teknolojiye yatırım yapacak girişimcilerimize de destek olmayı amaçlıyoruz.

Merkezde; dene yap atölyesi, kuluçka atölyesi ve kurcalama atölyesi gibi alanlar yer alacak.

Dijital Vatandaşlık E-Konya

Dünya’nın her yerinden Konyalı hemşerilerimize ve Konya’ya gönül veren kardeşlerimize ulaşmak, onların yönetime katılmalarını sağlamak ve Konya’mızdan bilgi alacakları geniş tabanlı bir e-hemşehrilik sistemini hayata geçireceğiz.

Akıllı Şehir Konya

  • Akıllı Şehir Eylem Planı
  • Akıllı Şehir Laboratuvarı
  • Akıllı Şehir Stratejisi

Teknolojinin tüm yeniliklerini hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Akıllı şehir uygulamalarımız ile hizmetlerin yerindeliği, hemşerilerimizin yönetime katılmaları, iletişim kanallarının daha hızlı ve doğru kullanımını amaçlıyoruz.

Akıllı Şehir Eylem Planı ile 2030 stratejimizi belirleyeceğiz. Teknolojinin her türlü imkânını hizmetlerimize yansıtacağız.

Fiber Ağ (31 ilçe) Güçlendirme

Hemşehrilerimizin bilgiye ulaşmasını hızlandırmak ve kesintisiz belediye hizmetlerinin sağlanması için Fiber Ağ yapımızı 31 ilçemizde yaygın hale getireceğiz.

Şehir Envanteri ve Veri Merkezi

Günümüzde bilgiyi edinme kadar işleme ve sınıflandırma da ayrı bir önem taşıyor. Konya’mız da tüm verileri toplayıp sınıflandırmak ve işlemek için yeni bir merkez kuracağız. Şehrin her alanda envanterini kullanılabilir bilgi haline getireceğiz.

Halka Açık İnternet

Özellikle öğrencilerin ve şehrimizi ziyaret eden misafirlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde Açık İnternet uygulamamız ile ücretsiz bilgiye erişimi sağlayacağız. Şehir tanıtımı için de Açık İnternet uygulaması önemli adımlardan biri olacak.

Proje Destek Merkezi

Bilgi teknolojileri ile ilgili yatırım ve çalışma yapacak gençlerimizin projelerine destek olacağız. Bu konuda yerel ve ulusal fon kaynakları araştıracak ve öncülük edeceğiz.

Robot Yarışları

Çocuklarımızın erken yaşta robotik kodlama öğrenmelerini, robot üretiminin her aşamasında bulunmalarını sağlayıp yetenekli gençlerimizi bu alana yönlendireceğiz. Düzenleyeceğimiz robot yarışmaları ile ülke ve Dünya gündeminde yer alacağız.

Milli Yazılımlara Geçiş

Belediyemizin tüm birimlerinde milli ve yerli yazılımları kullanacağız. Bu konuda yerel üreticilere katkı sağlayıp, dış kaynaklı yazılımlara bağımlılığın kaldırılmasına destek olacağız. Tüm birimlerimizde Pardus işletim sistemine geçişi en kısa zamanda tamamlayacağız.

İnovasyon Bilim- Teknoloji Projelerini Sosyal Medyada Paylaş:

Yeni Konya Vizyonu