KÜLTÜR VE SANAT

Siyer Müzesi

Konya’mıza çok yakışacak bir proje; Siyer Müzesi. Mimarisi ve işlevselliği adına yakışır bir eser olacak Siyer Müzesi içinde Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in hayatı ile ilgili tüm Dünya’da yayınlanmış eserlerin yer alacağı Kütüphane, Mekke ve Medine döneminin canlandırılacağı görsel alanlar, kutsal emanetlerin sergileneceği müze ve farklı sosyal alanlar yer alacak. Müze 11.400 metrekare üzerinde kurulacak.

Millet Kıraathaneleri

Toplumsal birliğin en güzel örneklerinden olan Kıraathane kültürünün yeniden yaşanması ve geleceğe aktarılması için Cumhurbaşkanımızın söylemleriyle hayat bulan Millet Kıraathanesi projelerimizi Konya genelinde sürdüreceğiz. Konya merkezde iki ayrı noktada açtığımız Millet Kıraathanelerimizi ihtiyaç ve müsait yeri olan ilçelerimizde de yapacağız. Ereğli ve Karapınar’da yerlerimizi tespit ettik kısa sürede açacağız.

Şehir Kütüphanesi (Konevi)

Sevinerek ifade ediyorum ki; Konya’mızda kütüphanelerimiz çocuklarımıza ve gençlerimize yetmiyor. Kültür Park içinde yer alan 24 saat açık kütüphanede yer bulmak imkânsızlaştı. Gençlerimizin yeni kütüphane istekleri oldu ve hemen harekete geçtik. Konevi hazretleri türbesini de içine alan Askeri Hastahanesi alanına büyük bir merkez kütüphanesi yapacağız ve adını Konevi Kütüphanesi koyacağız. Bu binada Şeyh Sadreddin Konevi hazretleri ile ilgili de bir bölüm oluşturacağız.

Restorasyonlar

Tarihe ve Ecdada saygı ifadelerini sürekli olarak kullanıyoruz. Konya ecdat emaneti açısından oldukça zengin. Bize düşen Ecdadın emanetini korumak, onarmak ve geleceğe aktarmak. Geçmiş ve yakın tarihin önemli eserlerini restore ederek vefa borcumuzu ödeme gayretinde olacağız.

Kitap Günleri

Hemşehrilerimin okumasını önemsiyoruz. Konya’lı kardeşlerimizin kitaba ulaşmaları, yazarlarla hasbihal etmeleri ve kitap satın alırken ekonomik uygun koşulların da oluşması için ilçelerimizde kitap fuarları açmayı planlıyoruz. Konya Kitap Günleri’ni de ülke genelinde hak ettiği yere getireceğiz. Özellikle çocuklarımız için Çocuk Kitapları Günleri oluşturarak erken yaşta kitap sevgisini aşılamayı istiyoruz.

Kültür Aksları

Şehir merkezimizde tarihi alanların etrafını açmak, korumak ve daha kolay ziyaret edilebilir hale getirmek için düzenleme çalışmaları yapmayı hedefliyoruz. Üç noktada Kültür Aksı oluşturmak için imar revizyonu yapacağız.

Bunlar;

1- Eski Garaj Tur Otobüsleri Parkı ile Mevlana Külliyesi arası Piri Mehmet Paşa Bölgesi Mimar Sinan Sokak aksı

2- Mevlana/Şems-i Tebrizi Yolu Aksı

3- Alaaddin-Sırçalı Medrese-Sahipata Yolu ile İnce Minare-Beyhekim Mescidi-Atatürk Evi Kültür Aksı

Kültürel Etkinlikler

 • Şehir Konferansları
 • İlçe ve Mahalle Etkinlikleri
 • Emiray
 • Kültür Yılı Açlış Programı

Konya kültürel etkinlikler açısından oldukça zengin. Öncelikle resmi kurumlar ve STK’ların düzenlediği kültürel etkinlikleri belli bir plan çerçevesine almak istiyoruz. Şehrimizde konser, söyleşi, tiyatro, sinema, edebi toplantılar ve her türlü sanatsal çalışmaların tek elden duyurulması için konyakültür.com internet sayfamızı işlevsel hale getireceğiz. Tüm bu çalışmaları yıllık bir sezon açılışı programı ile duyuracağız.

Şehir Merkezimizde, ilçelerimizde ve köylerimizde farklı ve faydalı etkinlikler düzenleyeceğiz. Gezici ekiplerimiz ile tüm taşra mahallelere bu etkinlikleri götürmeyi hedefliyoruz.

Konya Büyükşehir Belediyemizin TRT ile ortaklaşa hayata geçirdiği ve tüm çocukların gönlünü kazanan Emiray çizgi filmini tiyatro ve sinemaya da uyarlayacağız. Emiray, tarihimizi ve kültürümüzü çocuklarımıza anlatmaya devam edecek.

Yayınlar

 • Dünya Dillerinde Mesnevi
 • İslam Düşünce Atlası
 • Batı Düşünce Atlası
 • Hoca Ahmet Yesevi Belgeseli
 • Tahir Büyükkörükçü Eserleri
 • Hadimi Külliyatı
 • Konevi Külliyatı
 • Mevlana Külliyatı

Yayın olarak zengin bir geçmişe sahip olan Büyükşehir Belediyemizin yeni dönemde prestij eserleri yayınlaması ve Konya geçmişini, kültürünü tüm Dünya ile paylaşması için yeni eserler yayınlayacağız. Sadece şehrimizin ve ülkemizin değil, Dünya’nın Kültür haritasına değer katacak eserlerimizden bazıları şunlar olacak; Dünya Dillerinde Mesnevi, İslam Düşünce Atlası, Batı Düşünce Atlası, Hoca Ahmet Yesevi Belgeseli, Tahir Büyükkörükçü Eserleri, Hadimi Külliyatı, Konevi Külliyatı ve Mevlana Külliyatı.

Şehir Tiyatrosu ve
Şehir Konservatuarı

Konya Büyükşehir Belediyemizin Şehir Tiyatrosu, açıldığı günden bu yana önemli oyunları sahneliyor. Tüm oyunları kapalı gişe oynayan Şehir Tiyatromuza olan bu ilgi bizi memnun etti. Şehir Tiyatromuzu daha da zenginleştireceğiz. Bununla birlikte kültürel değerlerimizden olan musikimizi de canlandırmak ve bu konuda yetenekli gençlerimize destek olmak için Şehir Konservatuarı kuracağız.

Mevlana’nın Konya’ya Gelişi daha zengin kutlanacak

 • Rumi Treni
 • İnsani Yardım Zirvesi
 • Uluslararası Etkinlikler

Her yıl Hazreti Mevlana’nın vefat yıldönümünü Şeb-i Arus törenleri ile anıyoruz. Buna ilave olarak ilkbaharda da Hazreti Mevlana’nın Konya’ya gelişlerini aynı önem içinde kutlamak için harekete geçiyoruz. İlk etapta ulusal gündemin dikkatini çekmek için bu yıl Rumi Treni ile işe başlıyoruz. Daha sonraki yıllarda Uluslararası etkinlik takvimine alınmasını sağlayarak ülke temsilcilerinin katılımlarıyla İnsani Yardım Zirvesi yapmayı amaçlıyoruz.

Sema Törenleri’nin Sayısının artması

Konya’mız için büyük önem taşıyan Sema Törenleri’ni yıl içine yaymayı ve daha fazla kitleye ulaştırmayı hedefliyoruz. Şu anda sadece Şeb-i Arus kapsamında ve her hafta Cumartesi günü yapılan törenlerin haftada 2 yada 3’e çıkarılmasına gayret edeceğiz.

Kültür Kart

Çocuklarımız ve gençlerimizin, kültür ve sanat etkinliklerine katılımlarını sağlamak ve bu noktada aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla Kültür Kart uygulamasına başlayacağız. Bir nevi, kültür bursu olarak nitelendirilen proje kapsamında çocuklarımızla gençlerimiz kartlarıyla istedikleri etkinlikleri takip edebilecek.

Eski Tramvayların Değerlendirilmesi

Şehrimizde uzun süre hizmet verdikten sonra yerini yenilerine bırakan eski tramvaylarımızı kültürel açıdan değerlendireceğiz. Gerek ray ve güzergah üzerinde gerekse sabit noktalarda eski tramvaylarımızı farklı amaçlarla kullanmak istiyoruz.

Kültür ve Sanat Projelerini Sosyal Medyada Paylaş:

Yeni Konya Vizyonu