SANAYİ TİCARET EKONOMİ

Eski Sanayi
Taşınacak

Yerleşim alanı içine kalan ve Konya sanayi hayatının önemli merkezlerinden olan Eski Sanayi’nin taşınması için somut adım atılıyor. Eski Sanayi’de mülk sahipleri ve kiracılarla görüşmeye başlanıldı. Eski Sanayi iş yerleri, sosyal donatıları ve geniş yolları ile yeniden planlanıp farklı bir yere taşınacak. TOKİ ile işbirliği içinde yapılacak proje için Aslım Bölgesinde uygun alan belirlendi.

Yeni planlanan alan 3 milyon metrekare alan üzerine oturacak. Sanayi dükkanları 827.200 m2 kapalı alana sahip olacak. Proje içinde Küçük Sanayi Alanı, Ticaret Alanı, Otel Alanı, Resmi Kurum Alanı, Belediye Hizmet Alanı, Eğitim Alanı, Sosyal Tesisler, Spor Tesisleri, Akaryakıt Tesisi, Sağlık Alanı, Teknik Tesisler ve İbadethane yer alacak.

Sanayide çalışan gençler için çok amaçlı bir tesis yapılması planlanıyor.

ASELSAN Silah Sanayi
Konya’da üretim yapacak

ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi AŞ ortaklığında Konya'da Silah Sanayi kurulacak. Hem şehrimiz hem ülkemiz için önemli olan bu tesise Büyükşehir Belediyesi olarak yer tahsisi ve altyapı desteği verilecek. Bu yatırımla Türkiye'nin ihtiyacı olan savunma sistemleri Konya’da imal edilecek.

ASELSAN Silah sistemlerinin üretilmesi, tasarımı, Ar-Ge'si ve inovasyon merkezi oluşturulması kapsamında yapılacak tesis 35 bini kapalı 140 bin metrekarelik alana sahip olacak. Bu tesis Konya’nın sanayisi ve istihdamına katkı sağlayacak.

Kaynakları Optimum Kullanma

Mevzuat hükümleri doğrultusunda mal ve hizmet alımlarımızda önceliğimiz yerli malından yanadır. Yabancı menşeli ürün kullanım mecburiyeti varsa bunu başkan oluruna tabi tuttuk. Hedefimiz yerli üreticiyi desteklemek ve kaynağımızı ülkemizde bırakmak. Bu konuda hassasiyet gösteren tüm hemşerilerime de teşekkür ediyorum. Konya olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın bu konuda gösterdiği kararlılığı destekliyoruz.

Belediye olarak gelirlerimizi takip etmek, yeni kaynaklar üretmek ve bunu optimal kullanmak için azami gayret gösteriyoruz. Bize emanet edilen her kuruşu hemşerilerimizin hizmetine aktaracağız. Biz, bize verilen emanetin bilincindeyiz.

Yeni Sanayi Alanlarının Tahsisi

Konya’mız her geçen gün sanayi ve üretimde üst sıralara doğru yükselmektedir. Konya sanayisinin bu gelişimine destek olmak ve üreticilerimizin daha ekonomik şartlarda Dünya ile rekabetini artırmak için çaba gösteriyoruz. Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler ile büyük ölçekli işletme sahipleri için yeni sanayi alanları oluşturacağız. Bu konuda Ticaret Odamız, Sanayi Odamız ve Ticaret Borsamız ile istişareye önem veriyorum.

Meslek Odaları ile İşbirliği

Şehrimizi "Ortak Akıl" ile yönetme hedefimizde Meslek Odaları ile işbirliğine önem vereceğiz.

Esnafımızın önceliklerini belirlemek ve hizmet planlamamızı buna göre yapmak şehrimize değer kazandıracaktır.

Sanayi Siteleri İtfaiye Merkezi

Özel Sanayi Siteleri, Sanayi Merkezleri ve OSB’lerde yaptığımız ziyaretlerde işyeri sahiplerimizin öncelikli bir isteğini bu dönem hayata geçireceğiz. Sanayi yangınlarına müdahale edecek donanım ve ekipmana sahip Sanayi İtfaiye Merkezi’mizin yapımına başlayacağız.

Kariyer Merkezi Aktif Kullanımı

Günümüzün öncelikli sorunları arasında istihdam gelmektedir. İş arayanlar ile iş gücü arayanların ortak noktası olacak Kariyer Merkezi’mizi daha aktif hale getireceğiz. Bu konuda İŞKUR ile yaptığımız birlikteliği sürdüreceğiz.

Lojistik Merkezi

Sanayi ve ekonomiden bahsetmişken Lojistik Merkezi’mizden bahsetmeden geçemeyiz. Konya (Kayacık) Lojistik Merkezi, Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında 1 milyon m2 alan üzerine kuruluyor. Yıllık 1.7 milyon ton taşıma kapasitesine sahip olacak Kayacık Lojistik Merkezi’miz hizmete geçtiğinde Konya’yı Anadolu’nun lojistik üssü haline getirecek. Bu önemli çalışmayı faaliyet planlamasına alan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a hemşerilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum.

Sanayi Ticaret Ekonomi Projelerini Sosyal Medyada Paylaş:

Yeni Konya Vizyonu