TARIM VE KIRSAL KALKINMA

Göletli Sulama Sistemleri

Toprak yapısının izin verdiği ve su tutmak için müsait olan alanlarda göletler oluşturmak ve bu göletlerde toplanan suyu tarımsal sulamada kullanmak için projeler geliştireceğiz. Tarımsal sulamada damlama su sistemlerini geliştirmek amacındayız.

Bitkisel Ürün Destekleme

Tarımla uğraşan ve hayatını tarımsal gelirden elde eden hemşehrilerimiz için farklı ürünlerin üretilmesini teşvik edeceğiz. BU konuda ilk olarak Lavanta ve Kültür Mantarı üretimini teşvik edeceğiz. 31 ilçemizde toprak yapısına ve arazi koşullarına uygun tarım yapılması için hemşehrilerimizle ve ziraat odalarımızla ortak hareket edeceğiz.

Süt Toplama Merkezleri

Süt inekçiliği yapılan ilçelerimizde modern süt toplama merkezleri kuracağız. Üretici ve alıcı arasında önemli rol oynayacak merkezlerimiz soğuk zincir açısından da ayrı önem taşıyacak.

Modern Arıcılık

Arıcılık ile geçimini sağlayan hemşerilerimizin daha fazla ürün almaları için bilimsel destek sunacağız. Yarıca ilk defa arıcılık yapacak çiftçilerimize de teknik ekibimiz destek olacak.

Süt Analiz Laboratuvarı

Taşra ziyaretlerimizde hemşerilerimizin istediği önemli bir ihtiyacı gidereceğiz. Uygun olan yerleşim yerlerinde Süt Analiz Laboratuvarları kurarak çiftçilerimize destek olacağız.

Hayvan Yıkama Ünitesi

Hayvancılığın yaygın olduğu köylerimizde hayvanların toplu olarak yıkanması için Hayvan Yıkama Üniteleri kuracağız. Bu üniteler çiftçilerimizin önemli ve öncelikli bir ihtiyacını gidermiş olacak.

Hayvan Sağlığı Tarama Aracı

Gezici hayvan sağlığı tarama araçlarımız ile hayvancılık yapan hemşerilerimize destek olacağız. Bu araçlarda teknolojik imkânlardan yararlanacağız Veteriner Hekimlerimiz yer alacak.

Çiftçi Eğitim Programları

Tarımsal alanlarda hemşerilerimize yönelik olarak düzenleyeceğimiz eğitim çalışmalarıyla ürün kalitesi ve rekolte artımına destek olacağız. Hemşerilerimizin tarımsal üretimden elde ettikleri kazancı artırmayı amaçlıyoruz.

Yerli Ürün Pazarları

Profesyonel satış dışında bahçelerinde ürettikleri sebze ve meyveler ile makine üretimi dışında el emeği ile üretilen yiyeceklerin satışı için şehir merkezinde alanlar tahsis edeceğiz. Yerlici olarak tabir edilen hemşerilerimizin esnafımızı, trafiği ve şehir hayatını olumsuz etkilemeden satış yapabilecekleri merkezler oluşturmayı amaçlıyoruz.

Dış Kaynak

Tarımsal Hizmetlerde belediye bütçesinden harcadığımız orandan daha fazla dış kaynakla yatırım yapmayı amaçlıyoruz. KOP ve diğer proje desteği sunan kuruluşlarla ortak projeler üreteceğiz. Dış kaynak hedefimiz %70 bandındadır.

Dedemli Projesi

Bozkır Dedemli Köyü bölgesinde yapılacak baraj nedeniyle Dedemli Köyü Kaşınhanı bölgemize taşınacak. Bu projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte yürüteceğiz.

Mezbaha Yapımı

Hayvancılığın yoğun gelir kaynağı olduğu 5 ilçemizde mezbaha yaparak hemşerilerimize destek olacağız. Yaptığımız mezbahaların kontrollerini ilçe belediyelerimize vereceğiz.

Tarım ve Kırsal Kalkınma Projelerini Sosyal Medyada Paylaş:

Yeni Konya Vizyonu