TRAFİK ULAŞIM

Konya Metro Yatırımı

Konya’mızın uzun yıllardır hasretini çektiği Metro yatırımı hükümetimizin ikinci 100 günlük eylem planında yerini aldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği Konya Metrosunun ilk etabı için ihaleye çıkılacak.

Metro Projesi’nin 1. aşaması olan 21.7 kilometrelik ve 22 duraklı Necmettin Erbakan Üniversitesi kampüsü-Meram Belediyesi Ring Hattı ihalesi yapılacak.

Tramvay Hattı

Karatay Bölgemizde yapımı devam eden Konya Şehir Hastanemizi şehir içi ulaşım akslarına bağlamak ve tüm Konya'dan hastaneye daha kolay ulaşım sağlamak amacıyla şu anda Adliye'ye kadar devam eden tramvay hattımızı şehir hastanesine kadar uzatacağız.

Mevcut otogardan başlayan Dr. Sadık Ahmet Caddesi üzerinden Yeni Otogara uzanan tramvay hattını bu dönemde tamamlamayı planlıyoruz. Bu hat ile Organize Sanayi Bölgelerimize ulaşımı da kolaylaştıracağız.

Bu iki çalışmayla birlikte toplam 7,8 kilometre yeni tramvay hattı imal etmiş olacağız.

Yeni Otogar

Şu anda şehrin en işlek ulaşım aksında kalan Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni, Aksaray yolu ile Ankara yolunun kesiştiği kavşağa taşımayı hedefliyoruz. Yeni otogar çevresine farklı sosyal donatılar yaparak bölgeye değer kazandıracağız. Örnek olacak modern Şehirlerarası Otobüs Terminali ile hem ulaşım konforunu artıracağız hem de mevcut otogar çevresindeki trafik yoğunluğunu azaltacağız.

Trafik Yönetim Sistemi

Konya’da şehir içi trafiği düzenleyecek yeni bir sistem üzerinde hazırlıklarımızı yaptık ve bu yıl içinde hemşerilerimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bu sistem ile özellikle akıllı telefonlardan şehrimizin trafik yükünü anlık olarak belirleyip alternatif güzergâhlardan ulaşımı rahatlatmayı planlıyoruz. Ayrıca şehir içi elektronik yönlendirmelerle yol durumlarını sürücülerle paylaşacağız.

Şehir trafiğini tek merkezden yönetmeyi, canlı görüntülerle bu merkezin anlık trafiğe müdahale edeceği sistemin de yazılımını yapıp hizmete açacağız. Trafik ile ilgili hem yayaları hem sürücüleri eğitecek programlar yaparak farkındalığı artıracağız. Konya trafiğini aksatan ilk üç neden; hatalı park, hatalı şerit değiştirme ve kavşaklarda öncelik kurallarına uyulmaması olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle çocuklarımızın trafik bilincini, trafikte saygıyı öğrenmelerini amaçlıyoruz.

Şehir olarak trafik eylem planına ihtiyacımız var. 2030 yılını kapsayan bir eylem planı yapacağız. Bu plana göre üst yapı yatırımlarımıza yön vereceğiz.

Bisiklet Master Planı

Konya’mız coğrafik özelliği itibarıyla bisiklet sürmek için en uygun illerden biridir. Bizim yapmamız gereken kesintisiz bisiklet yolları yapmak ve bunu bir plan dahilinde sürdürmektir. Bisiklete binmeyi teşvik edecek ve şehir içi ulaşımda bisikleti öncelikler arasına alacak master plan üzerinde çalışıyoruz. Bunun güvenli trafik modülü ile irtibatlı şekilde devam ettireceğiz. Bu konuda hemşerilerimizin de desteklerine ihtiyacımız var.

Alt-Üst ve Yaya Geçitleri

Şehir içi trafiği rahatlatmak için Belh Kavşağı, Sedirler ve Fırat Caddesi Köprülü kavşakları, Azerbaycan Caddesi, Kerkük Caddesi, Şehir Hastahanesi ve Medaş Üst geçitlerini bu dönemde yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Kovanağzı, Yeni Gar, Meram Yeni Yol Alt Geçitlerinin de yapımını planlıyoruz.

Otoparklar

Otoparklarla ilgili ihtiyaç hissettiğimiz Meram Son Durak, Kamyon Garajı, Beyşehir Merkez, Eski Garaj Otoparklarını da bu dönem tamamlayıp hizmete açacağız.

Metro durakları çevresinde de otoparkların imar planlarına işlenmesi için çalışma başlatacağız.

Engelsiz Durak Uygulaması

Görme Engelli kardeşlerimizin şehir içi ulaşımdan daha kolay yararlanması için Engelsiz Durak çalışmasını hizmete sunacağız. Özel bir uygulama ile şoförlerimizin o durakta görme engelli yolcu olduğunu, yolcuya da bineceği otobüsün geldiğini haber edecek bir sistemi devreye alacağız.

Yeni Caddeler, Mahalle Yolları ve Asfalt

Konya trafiğinin yükünü çeken mevcut caddeleri rahatlatmak ve alternatif ulaşım güzergâhları için iki yeni arter açmak için çalışmalara başlıyoruz.

Bunlardan biri Mevlana Kültür Merkezi’ni eski tren garına bağlayacak Celaleddin Karatay Caddesi bir diğer ise Beyhekim Hastanesi’ni Yeni Tıp Fakültesi’ne bağlayacak Sultan Abdülhamid Han Caddesi.

Şehir merkezi yansıra Büyükşehir Belediye Yasası ile sorumluluğunuza verilen dış ilçelerimizde de ihtiyaç duyulan mahalle yollarını açmayı hedefliyoruz.

Tüm bu yatırımlara ilave olarak asfalt üretim ve seriminde de rekor denebilecek bir atılım dönemi hedefliyoruz. Hemşerilerimizle, mahalle muhtarlarımızla birlikte yatırım programına karar vereceğiz ve asfalt ihtiyaç olan bölgelerde öncelik sırasına göre Dünya Standartlarında yollar yapacağız.

Çevre Yolu - Bağlantı Yolları

Hükümetimizin Konya’mıza yaptığı önemli bir yatırım olan Çevre Yolu projemizin tamamlanan ilk etabı ve yapımı planlanan ikinci etabını şehir içi ulaşım akslarına bağlayacak bağlantı yollarının yapımını tamamlayacağız.

Toplu Ulaşım Araçlarında İyileştirmeler

  • Araçların hijyeni
  • Araç içi ekranlar
  • Şoför ve vatmanların eğitimi
  • Dizel araçların dönüşümü

Toplu ulaşım konforunu artırmak, daha güvenli seyahat sağlamak ve doğaya dost araçlar kullanmak için Toplu Ulaşımda bazı yenilikleri bu dönem hayata geçirmeyi planlıyoruz. Tüm araçlarımızın belli sürelerde hijyenlerinin sağlanması özellikle kış dönemlerinde yaşanılan salgınlara önleyici bir tedbir olacaktır. Araç içi ekranlarla ulaşımın daha keyifli hale getirilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Şoför ve Vatmanlarımızın trafik ve halkla ilişkiler eğitimi ile hizmet kalitesini artıracak çalışmalar yapacağız.

Bu konuda hepimizi ve geleceğimizi ilgilendiren en önemli konu; Dizel Araçların tamamını yeşil enerjiye dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Yeni Tren Garı ve Ulaşım Aksları

Konya’mızın önemli yatırımlarından biri olan Yeni Tren Gar Binamız 2019 yılı ikinci yarısında hizmet vermeye başlayacak. Hemşerilerimizin Tren Garından daha rahat faydalanabilmesi için ulaşım akslarını bu yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz.

Kamyon Garajı

Kamyon garajı şu anda ihtiyacımızı karşılamıyor, şehir içinde kamyon parklanması oluyor. Şoförler odamızla birlikte hareket ederek Aksaray yolunda yaklaşık 3.000 araçlık yeni kamyon garajı yapacağız.

Trafik Simülatörü

İlköğretim çağındaki çocuklarımızın trafik kurallarını öğrenebileceği simülasyon merkezi yapmayı planlıyoruz. Ham araç kullanımı hem yaya kuralları hem de bisiklet kullanımı hakkında çocuklarımızı bilgilendirmeyi ve trafikte saygı kavramını yeni nesle anlatmayı planlıyoruz.

Akıllı Kavşak Sistemi

Şehir içi trafiği belli bir ölçme metodu ile anlık olarak takip ederek araçların trafik lambalarında daha az beklemelerini sağlayacak Akıllı Kavşak Sistemi’ni yeni dönemde yaygınlaştıracağız. Bu sistem ile hem emisyon salınımı azaltacağız, hem yakıt tasarrufu sağlayacağız hem de zamandan tasarruf sağlayacağız.

EDS

Şehir içinde Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’ni yaygın hale getirmeyi planlıyoruz. Şu anda devam eden EDS koridorlarında trafik kazalarının düşmesi ve kesintisiz yeşil dalga hızı ile akıcı şehir içi trafiği geliştirmeyi amaçlıyoruz.

2030 Yılı Ulaşım Hedeflerimiz

Konya’mızda saygılı trafik, kurallara uyan yaya ve sürücüler, güvenli sürüş, akıcı trafik 2030 hedeflerimiz arasındadır. Toplu ulaşımı yaygınlaştırmak ve kullanımını artırmak, otoparkların yeterliliği ve bisiklet kullanımını artırmak önceliğimiz olacaktır.

Konya’mız İçişleri Bakanlığımızın başlattığı Yaya Öncelikli Trafik uygulamasının da en iyi uygulandığı şehirler arasında olacaktır.

Trafik ve Ulaşım Projelerini Sosyal Medya'da Paylaş:

Yeni Konya Vizyonu