TURİZM
DIŞ İLİŞKİLER

Turizm Master Planı

Konya’mızın turizm pastasından aldığı payı artırmak ve gelecek ziyaretçilere farklı bir destinasyon sunmak için Turizm Master Planı hazırlayacağız. Bu alanda 2030 hedeflerimizi ortaya koyacağız ve sürdürülebilir bir Turizm Planı’nı hayata geçireceğiz.

Turizm ve Tanıtım Merkezleri

Çatalhöyük, Kilistra, Beyşehir, İvriz ve Meke Gölü gibi turizm değerlerimizi tanıtmak ve merkeze gelen turistleri ilçelere yönlendirmeyi amaçlıyoruz. İlk olarak Çatalhöyük Tanıtım Merkezi’ni hayata geçireceğiz.

Şehrin uygun yerlerinde açacağımız Tanıtım Merkezleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin daha fazla yer görmelerini sağlayacağız.

Kalkınmacı Turizm Modeli

Şehrimize gelen turistlerin günlük ziyaretlerini artırmayı, konaklamalarını sağlamayı ve geldiklerinde alışveriş yaparak ekonominize de destek olmalarını amaçlıyoruz.

Turizm Dostu İşletme

Esnaflarımızı turizm ile ilgili bilgilendirmek ve satış artırıcı çabalarına yön vermek istiyoruz. Belirlediğimiz kriterler uyan esnafımıza Turizm Dostu İşletme ünvanı vererek yerli ve yabancı ziyaretçilerin gönül rahatlığı ile alışveriş yapmalarını sağlayacağız.

Turizm Paketleri

Konya genelinde gezilip görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken tüm yerleri içine alan Turizm Paketleri yaparak tur şirketlerine vereceğiz. Büyük tur şirketlerinin Konya’nın tüm değerlerini destinasyon içine almalarını sağlayacağız.

İl İçi Turizm Desteği

İlk olarak ev hanımları ve öğrencilerimizin il içi turizmden yararlanmalarını amaçlıyoruz. Taşra ilçelerden şehir merkezine ve şehir merkezinden diğer ilçelerimize yapacağımız tur programları ile hem ekonomiye can vereceğiz hem de hemşerilerimizin tarihimizi öğrenmelerini sağlayacağız.

Yıl Boyu Konya Programları

Konya’mızın sadece belli dönemlerde ziyaret edildiğini ve şehrin belli dönemlerde turizm potansiyelini yakaladığını görüyoruz. Aralık ayı yoğunluğumuzu her ay farklı bir etkinlik yaparak yıl boyuna yaymayı amaçlıyoruz.

Kardeş Şehirler

Konya’mızın kardeş şehirlerle olan ikili ilişkilerini geliştireceğiz ve gönül kardeşliğine ilave olarak ekonomik kardeşliği de ön planda tutacağız. Konya’mızın üretim gücünü ve Pazar payını artırmayı hedefliyoruz. Kardeş şehir ilişkilerimizi “Ortak Şehir” olarak dizayn edeceğiz.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Yapacağımız hizmet ve yatırımları Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda yaparak şehrimizin uluslararası hedeflerle entegreli olarak gelişmesini planlıyoruz.

Kongre, Sempozyum ve Toplantılar

Konya’mızı Kongre Turizminin önemli merkezlerinden biri haline getireceğiz. Düzenlenecek etkinliklerde şehrimizin ekonomisinin de kazanmasını hedefliyoruz.

Konya 10.000 Yıldır Şehir

Konya’mızın tanıtım ve marka değerine destek olacak “Konya on bin yıldır şehir” başlığı ile farklı kültürel etkinlikler düzenleyeceğiz. 2020 yılında bu başlık ile çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.

Üye Olduğumuz Birlikler

Kurumsal olarak üye olduğumuz ve yönetiminde yer aldığımız birliklerin sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Bu birliklerden Konya olarak faydalanacağız.

Uluslararası İlişkiler

Üyesi ve yöneticisi olduğumuz Uluslararası kuruluşlarla işbirliğimizi artıracağız. Ülkemizi ve Konya’mızı bu alanda temsil ederken yeni kardeşlik köprüleri kuracağız.

Mistik Müzik Festivali

Şehrimizde düzenlenen Mistik Müzik Festivali’nin daha iyi tanıtılması ve içerik olarak zenginleştirilmesi için gayret göstereceğiz.

Nasreddin Hocayı Anma Etkinlikleri

Konya’mızın önemli bir değerli olan Nasreddin Hoca’nın söylemlerini daha geniş kitlelere duyurmak için anma etkinliklerinin duyurulması ve içerik zenginleştirmesini sağlayacağız.

Konya Gastronomi Günler ve Tanıtımı

Konya mutfak kültürü ve yöresel yemeklerinin tanıtılması ile Gastronomi Turizmine açılması için girişimlerde bulunacağız.

Dünya Belediyeler Birliği Başkanı

Barcelona, Guangzhou, Paris, Strazburg ve Quito ile birlikte yürüttüğümüz Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığımızın şehrimizin tanıtımında önemli rol üstlenmesini sağlayacağız. Ayrıca ülkemizin ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası alanda yüklendiği misyonu Dünya Belediyeler Birliğinde devam ettireceğiz.

Turizm Dış İlişkileri Sosyal Medyada Paylaş:

Yeni Konya Vizyonu